Mnogi od vas će se u jednom trenutku htjeti uputiti na Troglav, najviši vrh Dinare na 1913m n/v koji se nalazi na teritoriju Bosne i Hercegovine. Nakon što sam odradio uspon na Troglav iz svih smjerova, donosim ti neke informacije koje će ti, nadam se, biti od koristi. Na Troglav sam se penjao danju, noću, od PD "Sv. Jakov", iz Sutine, a sada napokon i sa sjeverne strane - "Mery" stazom.
Bitno je napomenuti kako ni jedan od ovih uspona nije jednostavan ni lagan. Najduži pristupi je onaj iz Gornjeg Bitelića odnosno od PD "Sv. Jakov", dok je najkraći pristup onaj sa sjeverne strane iz BiH.
Prvi put sam se popeo na Troglav 2019. godine i to je zapravo bio jedan od mojih prvih uspona. Vrijeme je bilo užasno i nismo baš uživali u pogledu ali smo odradili kvalitetan trening jer se ukupno prikupilo oko 30 kilometara. Pristup od planinarskog doma "Sv. Jakov" broji nešto manje od 15 km a ukupno se prelazi oko 1000 m visinske razlike. Najčešće je potrebno oko 5 h za prolazak jednog smjera ove staze.
Nakon prvog uspona od PD odradio sam i uspon iz Sutine. Planinarska staza iz Sutine također je kondicijski zahtjevna, prolazi preko planinarskog skloništa "Pume" do kojeg je potrebno oko 4 h a nastavak do Troglava traje dodatnih sat i pol. Iako slične udaljenosti kao i staza od PD "Sv. Jakov", ova staza svladava dodatnih 500 m visinske razlike.
Moram tu istaknuti i jedan jako poseban uspon a to je tradicionalni noćni uspon u organizaciji PD "Sv. Jakov" iz Bitelića koji se održava povodom prvog dana ljeta. Kreće se u 23.30 a planirani dolazak na vrh je zajedno s izlaskom sunca u 5.00. Ovo je još jedan iscrpljujuć uspon ali ukoliko vam izgleda primamljivo gledati izlazak sunca na najvišem vrhu Dinare onda rezervirajte 22.6.2024. u svojim kalendarima, a i dan - dva nakon za oporavak. :)
Ovog puta na Troglav smo stigli sa njegove sjeverne strane odnosno iz BiH. Pristup do okretišta koje je polazišna točka moguć je spretnim vozačima i osobnim vozilima ali preporuka je terensko vozilo. Od okretišta kreće lagani uspon do križanja staza gdje je potrebno odabrati lakši (lijevo) ili teži (desno) uspon. Oba su teška ali je jedan teži. :) Teži je naravno strmiji, i u 3 km svladava 700 m visinske razlike. Mi smo krenuli tim putem a vratili sa lakšom stazom i u konačnici odradili 6,5 km i 700 m visinske razlike. Staza je atraktivna i prekrivena šumom u prvom dijelu, a u drugom dijelu se otvara pogled prema liticama sjeverne strane Troglava. U drugom dijelu vas čeka i stjenoviti uspon do izlaska na sami greben. Nakon izlaska na greben lakše se diše, i ležernije se može nastaviti do vrha još 5 do 10 minuta.
Troglav je jako atraktivan, posebno stijene njegove sjeverne strane, ali su pristupi jako zahtjevni i iscrpljujući. "Mery" stazu bi preporučio samo iskusnim planinarima jer osim kondicije potrebna je i spretnost na nekim stjenovitim dijelovima.
Iako je tokom uspona bilo jako vruće, na vrhu je bilo vjetrovito i dosta svježije. Tu su važnu ulogu odigrale Adidas Terrex hlače za planinarenje jer sam tokom uspona imao kratke a na vrhu kad je zahladilo u par sekundi “namontirao” duge hlače što je jako praktično s obzirom da se uvjeti u planini brzo i lako mijenjaju.
Mi smo ovog puta bili vremenski ograničeni pa smo ispod 2 h izbili na Troglav, ali vjerujem da se i u ovoj stazi može može uživati ako se prilagodi tempo. Ali svakako ne treba shvatiti olako ta 3 km i 700 m uspona.
Za kraj, pohvale zaslužuje i draga koja je prvi put stigla na Troglav, i to baš "Mery" stazom, a time i postavila svoj rekord na 1913m n/v. Dvotisućnjak je idući. :D